12 Kasım Cumartesi günü İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleşen Big Bang 2016 finalini yerinde takip ettim. Ülkemizdeki en önemli girişimci etkinlikleri arasında yer alan Big Bang, İTÜ Çekirdek tarafından 5’inci kez düzenlendi.

20 erken aşama girişimin yarıştığı finalde sunuculuğu geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Serdar Kuzuloğlu üstlenmişti. Bu sene Big Bang’e yoğun bir ilgi vardı. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleşen finalde salon ve dışarıda kurulan çadır dolmuştu. Finali çadırda ayakta takip edebildim. İzleyiciler arasında yer alan Mustafa Sandal ise gecenin en ünlü ismiydi.

Her girişim için 4 dakika süre tanınmıştı. 4 dakika kısa bir süre gibi gelse de girişimciler yüksek enerjileriyle 4 dakikayı en etkin şekilde kullanmayı bildiler.

Yazılım tabanlı projelerden, endüstriyel projelerine geniş bir yelpazedeki girişimlerin hangisinin kazanacağını tahmin etmek pek kolay değildi.

Mustafa Sandal’dan 8 girişime yatırım

Sanal gerçeklik alanındaki girişimlerden Teleporter 170 bin TL ödül, İTÜ Çekirdek’te ofis ve Silikon Vadisi’ne seyahat kazanırken WalkoVR 150 bin TL ödül ve ofis kazanmayı başardı. Ünlü sanatçı Mustafa Sandal’ın da dahil olduğu yatırımcı grubu Teleporter ve WalkoVR’a 100’er bin TL yatırım yaptı. Yatırım alan diğer girişimler BuyBuddy ve Next Horizons oldu.

Sosyal medya girişimlerinden Getsy ve LeadTimeApp para ödülü kazanamadılar ancak Microsoft Azure üzerinde sağlanan bulut servisi ile uzunca bir süreliğine bulut ihtiyaçlarını ücretsiz karşılamış olacaklar.

IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) alanındaki projelerden Mikro-p 175 bin TL ödüle layık görüldü. Şüpheli cisimlere müdahale, el yapımı patlayıcı tarama, seyir ve keşif gibi çözümler sunabilen robot platformu Next Horizons 175 bin TL ödülün yanında ofis kazandı.

Big Bang 2016 Ödülleri

ekran-resmi-2016-11-19-21-14-25