Boeing, Türkiye Girişimcilik Vakfı ile birlikte üniversite öğrencilerine yeni bir fırsat sunuyor. Gençleri havacılık alanında daha girişimci kılmak ve bu alanda yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak amacıyla geliştirilen “Airpreneurs” programı Ankara Bilkent Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi olmak üzere 7 ayrı üniversitede gerçekleştirilecek. Programın lansmanı 18 Şubat tarihinde Ankara Bilkent Üniversitesi’nde yapıldı.
Program, “hackathon” olarak adlandırılan yuvarlak masa workshoplarıyla yeni fikirlere ilham olacak, öğrencilerin fikirlerini yarıştırabilecekleri her branştan öğrenciler için hazırlanmıştır. Program sonunda iki kişi, konferanslar ve havacılık alanındaki yatırımcılarla bir araya gelme imkanı tanıyan aynı zamanda da kapsamlı bir iş ağı olan Startup Turkey’e katılma hakkı kazanacak.
Türkiye Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra “Airpreneurs programıyla üniversite gençliğinin havacılık alanına katkılarını genişletmeyi ve onları bu alanda daha aktif kılmayı amaçlıyoruz. Boeing ile birlikte Türkiye’de havacılık alanındaki girişimcilik kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulunacak olmaktan dolayı çok mutluyuz. Program aynı zamanda gençler için önemli bir kariyer seçeneği de yaratacak.” dedi.
Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın, “Daha çok gencin bilgilerini ve donanımlarını cesaretleriyle birleştirmesini istiyoruz. Bunun için Boeing olarak bu tip programlarla gençlerin havacılık alanında girişimciliğine ilham vermeyi amaçlıyoruz. Boeing, Airpreneurs programı ile pek çok üniversite öğrencisine ulaşarak, Türk havacılık sektörünün büyümesine ve gençlerin bu sektöre olan ilgisinin artmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.” dedi.