Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve beraberindeki heyet, yeni nesil mobil teknoloji markası reeder’ın Samsun’da bulunan fabrikasını ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Samsun’da kısa süre önce açılışı yapılan yeni nesil teknolojilerinin üretildiği telefon fabrikası, yerli ve yabancı misafirler tarafından ziyaret ediliyor. Bu kapsamda Samsun’a gelen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve beraberindeki heyet, fabrikayı ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. 2017 yılında EBRD KOBİ Destek Programı’na alınan reeder, 2018 yılında Çin’den stratejik ortak alarak 600 bin adet telefon, tablet ve akıllı saat üretim kapasiteli fabrikasını Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek teknoloji yatırımı olarak Samsun’da kurmuştu. BTK Başkanı’nın bugün ziyaret ettiği fabrikada başkan ve ekibine üretim bandı ve genel işleyiş hakkında bilgi verildi.

BTK Başkanı’ndan reeder’a tam not

reeder’ın Samsun’daki fabrikasını ziyaret eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve beraberindeki heyet, yerli ve milli üretimi desteklediklerini söyledi. Karagözoğlu, “Samsun’da böyle bir oluşumun olması gurur verici bir tecrübe. Daha büyük işler başaracaklarına inanıyorum. Biz de yerli ve milli üretimi destekliyoruz. AR-GE faaliyetlerine ağırlık vereceğine inanıyoruz. Millileşme hamlesini yerinde buluyoruz. Bu yatırımlarla paramız kendi ülkemizde kalacak” dedi.

Yerli ve milli üretime destek

Tüketici elektroniği, bilişimin Türkiye’deki genç, dinamik ve inovatif temsilcisi reeder’in CEO’su Uygar Saral, Samsun fabrikalarında yüzün üstünde istihdam sağlayarak, tablet ve akıllı telefon kategorilerinde üst düzey ihtiyaçları karşılayan modellerinden sonra ilk tuşlu telefonunu üreterek satışa sunduklarını söyledi. Saral sözlerine şöyle devam etti: Yerli ve milli üretime büyük destek veriyoruz fabrikanın günlük 250 adet olan üretim kapasitesini yakın zamanda 500 – 550 adete çıkarmayı hedefliyoruz. Devletimizin Ar-Ge desteği ile de teknolojik çözümlerimizi daha da hızlandıracak, yüzde 60 oranındaki yerlilik oranımızı daha da artıracağız.”

Fabrika üretilen ilk telefon reeder F1

reeder tarafından Samsun’daki fabrika üretilen ilk telefon olan F1’i 29 Eylül’de Türkiye çapında satışa sunulmuştu. Teknoloji market zincirlerinde alınabilecek telefonun önerilen satış fiyatı ise 449 TL olarak açıklanmıştı. reeder’ın tuşlu telefon kategorisindeki ilk modeli F1’in 2.4 inç ekran boyutu, 32+32 MB depolama seçeneği ve 0.08MP kamerası bulunuyor. 1700 mAH pil özelliğinin yanı sıra FM Radyo, Bluetooth, MP3 ve MP4 desteğine sahip.