Dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook, kurulduğu günden bu yana en sıkıntılı günlerini yaşıyor. Son birkaç yıldır kullanıcıların ilgisinin azalmasıyla kan kaybı yaşayan Facebook, Cambridge Analytica skandalı sonrası ise ciddi itibar kaybı yaşadı.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, skandal sonrası tüm sorumluluğu üstlendiğini açıkladı ve gemisini kurtaran kaptan olmak için kolları sıvadı.

Gençler gitti, yaşlılar geldi

Birçok araştırmanın sonucu Facebook’un yaş ortalamasının hızla yükseldiğini gösteriyor. Aylık aktif 2.2 milyar kullanıcısının olduğu açıklanan Facebook’ta 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılar yüzde 30 ile en büyük orana sahipler.

En çok 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılar hesaplarını kapatırken, en çok kullanıcı artışının 55 yaş üstünde gerçekleştiği görülüyor. Gençler Facebook’u ebeveynlerine bırakıp başka sosyal ağlara gitme eğiliminde. Facebook, gençleri tekrar kazanabilmek için yeni projeler geliştiriyor.

Çöpçatanlık yapacak

Facebook’un her yıl düzenlenen F8 Geliştiriciler Konferansı’nda çöpçatanlık uygulaması geliştirdiği duyuruldu. Zuckerberg, 200 milyon Facebook kullanıcısının ‘ilişkisi yok’ olarak listelendiğini ve bunun için bir şeyler yapılması gerektiğini açıkladı. Facebook’un çöpçatanlık uygulamasında gizlilik ön planda tutulup, konum, ortak ilgi alanı ve etkinlik bazında kullanıcıların tanışması sağlanacak.

Çöpçatan uygulamasındaki profil ve mesajlaşma Facebook’tan bağımsız çalışacak ve kullanıcıların isimleri gizlenecek. Uygulamanın tamamen mi yoksa kısmen mi ücretsiz olacağı henüz belli değil.

Kripto para işine mi giriyor?

Facebook, Bitcoin ile birlikte tanıştığımız blockchain teknolojisine ilgisiz kalmadı. Facebook Messenger’ın başındaki David Marcus artık Blockchain araştırmaları yapacak ekibin başında olacak.

Facebook’un Blockchain teknolojisini hangi amaçla kullanacağı açıklanmadı ancak
bir dönem kendi sanal para birimini yaratmayı düşünen Facebook’un Blockchain teknolojisini kullanarak kendi kripto para birimini piyasaya sürmesi sürpriz olmaz.

Kullanıcı verilerini ABD’ye taşıdı

Avrupa Birliği’nde 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (GDPR – General Data Protection Regulation) karşısında sıkıntı yaşamak istemeyen Facebook İrlanda’daki merkezinde saklanan AB vatandaşı kullanıcılara ait tüm verilerini yasaların daha esnek olduğu ABD’ye taşıdı.

AB, veri gizliliği kanununa aykırı durumlarda şirketlere yıllık gelirinin %4’ü kadar ceza kesebiliyor. Facebook’un gelirini göz önünde bulunduracak olursak 1,6 milyar dolarlık muhtemel bir cezaya karşı önlem alınmış oldu.

Güvenli Facebook

Mark Zuckerberg bu yılın başında itirafta bulunmuştu; “Tüm hataları ve kötüye kullanımları engelleyemeyiz; ancak şu anda politikalarımızı uygularken ve araçlarımızın kötüye kullanımını engellerken çok fazla hata yapıyoruz.”

Bu itiraf sonrası Facebook tüm süreçlerini sil baştan yeniden yapılandırmaya başladı. Şirket içi uygulama kılavuzları ve itirazda bulunma süreçlerini yeniden düzenlenerek içeriklere yapılan itirazların daha hassas ve hızlı bir şekilde ele alınması hedefleniyor.

Kullanıcıların kendilerini güvende hissedeceği bir sosyal ağ için radikal kararların alınması gündemde.

Facebook WhatsApp ilişkisi istifa getirdi

Facebook, sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp gibi iki popüler uygulamayı da kullanarak yeniden popülarite kazanmanın peşinde. 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp’ın kurucu ortağı Jan Koum, CEO olarak görevine devam ediyordu. Whatsapp’ın Facebook ile fazla içli dışlı olmasına karşı çıkan Koum, görevinden istifa etti.

Koum, Facebook ve Whatsapp arasındaki kişisel veri alışverişinin güçlendirilmesine karşı çıkarken Zuckerberg, Facebook ve WhatsApp arasındaki bağın güçlenmesinden yana. WhatsApp’ın yeni CEO’su Chris Daniels oldu.

Üst yönetim sil baştan

Geçtiğimiz günlerde ise Mark Zuckerberg’e bağlı çalışan üst düzey yöneticilerin görevlerinde önemli değişiklikler yapıldı. Instagram, WhatsApp, Messenger ve Facebook gibi ana uygulamaların denetiminden Chris Cox sorumlu olacak. Haber Kaynağı biriminin başında bulunan Adam Mosseri ise Instagram’ın üst yönetimine transfer edildi.

Bu yazının bir kısmı 13 Mayıs 2018 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlanmıştır.