Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde DevOps Türkiye işbirliğiyle “Sıfırdan Başlamak” konseptiyle Ekim ayında gerçekleştirilen ve yazılımcılar ile iş dünyasından profesyonellerin DevOps dönüşümü yol haritalarını keşfetmeleri üzerine kurgulanan etkinliğe yoğun katılım gösterildi.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde 2018 yılı itibariyle başlayan DevOps dönüşümü çalışmaları hızla devam ederken, “DevOps MeetUp” etkinliğine Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing, Bayzat DevOps Yazılım Mühendisi M. Tarık Yurt ve Microsoft Hellas Kıdemli PFE BT Servis Yönetimi Danışmanı Krikor Maroukian sunumlarıyla katıldılar.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktörü Wu Lianqing yaptığı açılış konuşmasında bilginin ancak paylaşarak çoğalabileceğine değindi, Lianqing, “Bendeki elmayla seninkini değiştirince toplam elma sayısı değişmez. Ama fikirlerimizi paylaşırsak, herkesinki artar. Bu etkinliği bu sebeple düzenliyoruz, fikirlerimizi paylaşmak ve arttırmak için; daha çevik, esnek, etkili olmak için. Bu etkinlikler sayesinde gelecekte çok daha fazla ürünün, özellikle yazılım alanında Türkiye’de üretileceğine ve bu üretimin tüm dünyaya ihraç edileceğine inanıyorum” dedi.

Wu Lianqing’den sözü devralıp etkinliğin ilk sunumunu yapan Bayzat DevOps Yazılım Mühendisi M. Tarık Yurt, DevOps operasyonlarında mümkün olduğunca sürecin otomasyon ile yönetilmesi ve olabildiğince detaylı izlenmesi gerekliliği üzerinde durdu. Yurt yaptığı sunumda, “Süreçlerin net bir şekilde ortaya konulması ve olabildiğince otomatize olması çok önemli. Çünkü çevik ve hızlı olurken hiçbir şeyi bozmamak zorundayız. Artık içinde bulunduğumuz yazılım ekosisteminde, ürünün çok hızlı şekilde pazara açılıp en iyi parayı getirmesi lazım. Geliştirilen özelliklerden çok, bunların parametreleri daha önemli. Bu da ancak konusuna uzman ve tam kapsamının belirli olduğu yazılım takımları ile mümkün. Yazılım geliştiricilerin hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştığımız için onları müşteri gibi görerek, müşteri memnuniyeti yaratmamız gerekiyor. Sektörel kültürü değiştirmek, bu işteki en zor şey. Yazılım geliştiricinin zihnindeki algıyı değiştirmek çok zor. Ancak DevOps bir organizasyon ve şirket kültürü dönüşümüdür” dedi.

Microsoft Hellas Kıdemli PFE BT Servis Yönetimi Danışmanı Krikor Maroukian yaptığı sunumda organizasyonların DevOps kültürünü benimseme süreçlerine değindi. Etkinliğin sonunda katılımcılar arasında bir yarışma düzenlenerek, kazananlara hediyeleri verildi.