Şanghay’daki HUAWEI CONNECT 2018 sırasında Huawei, dijital dünyaya ve fiziksel ağlara dayanan eksiksiz bir ağ sistemi oluşturan sektör odaklı Amaca Yönelik Ağ (Intent-Driven Network – IDN) çözümünü güncelledi. Farklı sektörlerdeki müşterilerin, farklı iş senaryoları için kullanıcı deneyimi odaklı akıllı ağları esnek bir şekilde oluşturmasına yardımcı olmak üzere yenilenen çözümler; endüstride dijital dönüşümü sağladığı gibi iş değerini en üst seviyeye çıkarıyor.

Küresel olarak dijital dönüşümün hızı artıyor. Gartner araştırmasına göre, işletmelerin yüzde 83’ü 2019’da dijital dönüşümü tamamlayacak. Geçtiğimiz on yılda kurumsal bilişim altyapısı, bulut bilişim, büyük veri, Yapay Zeka (AI) ve IoT gibi yenilikçi teknolojilerle beslendi. Bu mimarinin üç ana özelliği var: hizmet odaklılık, E2E SLA garantileri ve açık dijital platformlar.

Sektörel dijital dönüşümünün başarılı deneyimlerine dayanarak, önde gelen şirketler otomasyon, dijital ikiz, yapay zeka ve büyük veri çözümlerini kurumsal ağlara uyguluyor ve kurumsal ağ dönüşümünü desteklemek üzere bir dizi yenilikçi uygulamaya geçiş yapıyor. Bunlardan biri olan Huawei’in yenilikçi IDN çözümü, kurumsal müşterilerin kullanıcı odaklı akıllı ağlar oluşturmasını destekliyor.

Huawei Ağ Ürün Grubu Başkanı Kevin Hu, “Geçmişteki cihaz merkezli ağ oluşturma yöntemi, çeşitli endüstrilerde dijital dönüşüm gereksinimleriyle neredeyse hiç başa çıkamıyordu ve tüm kurumsal ağ mimarisi sisteminin yeniden yapılandırılması gerekiyordu. Huawei’in dijital dünya ve fiziksel ağlara dayanan kapalı devre ağ mimarisi, endüstriyel müşterilerine entegre bir çözüm sunuyor. Çözüm, endüstri müşterileri için dijital dönüşüm gereksinimlerini tamamen destekliyor.” diyerek bu yeni oluşumun hangi gereksinimler sebebiyle ortaya çıktığını açıkladı.

Huawei’nin IDN çözümü, endüstri dünyası için ağ ve iş değerini en üst düzeye çıkarmak üzere dijital dünya ve fiziksel ağlar arasında iş birliğine dayanıyor. Ağ Bulut Motoru (Network Cloud Engine, NCE), dijitalleşmenin özünü oluşturuyor. NCE dört ayrı ana temadan oluşuyor: amaç, otomasyon, analiz ve zeka. Programlanabilir otomasyon uygulamaları, dijital ikiz oluşturuyor ve ağ zekasını sağlıyor. Fiziksel ağlar, kampüsleri, veri merkezlerini, yönlendiricileri ve optik ağları kapsıyor.

Halihazırda Huawei, NetCity ve DevOps modlarının tümleşik inovasyon mekanizması ile yenilikleri hızla gerçekleştiriyor. Huawei Enterprise, müşterilerinin iş operasyonlarının verimliliğini arttırmasına ve daha fazla iş değeri yaratmasına yardımcı olan IDN iş yenilikleri uygulamak için finans, ulaşım, perakende ve internet (OTT) sektörlerinde öncü müşterilerle işbirliği yapıyor.

Büyük İşletmeler için Yeni Hizmet Uygulamaları

İnternet şirketleri gibi büyük kurumlar, yeni hizmet uygulamalarına öncülük etmiş ve şiddetli rekabet ile karşı karşıya kalmıştır. Yeni hizmetlerin devreye girme süreci büyük işletmelerin odağı haline geldi ve veri merkezi kaynaklarına büyük zorluklar doğurdu. Huawei’nin IDN çözümü, büyük işletmelerin hizmet uygulamalarını özelleştirmelerine yardımcı olmak ve ağ hizmetlerinin tek tıklamayla dağıtımını gerçekleştirmek, hizmet operasyon verimliliğini yüzde 90 oranında iyileştirmek ve yeni hizmetlerin hızlı bir şekilde sunulmasını sağlamak için açık ve programlanabilir yetenekler sunar.