Sosyal medyada eşi dostu takip ettiğimiz kadar markaları da takipteyiz. Sosyal medyada öne çıkmak isteyen markalar kurumsal hesaplarını ajans ve sosyal medya uzmanlarına emanet ediyor.

Sosyal medya uzmanlığı son dönemin popüler meslekleri arasında yer alıyor. Beğeni toplayacak paylaşımlar yapmaya ve takipçi kazanmaya odaklanan sosyal medya uzmanları yönettikleri kurumsal hesaplarının itibarını düşünmeden hareket edebiliyor.

Kurumsal sosyal medya hesaplarının yönetiminde en çok yapılan hatalar

  1. Takipçi satın almak: Organik takipçi kazanmak hem zor hem de zaman alabilir. İşin kolayına kaçıp parayla takipçi satın alabilirsiniz. Sahte ve sizin markanızla ilgisi olmayan gerçek takipçileri satın alabilirsiniz. Bu takipçiler hesabınızı popülermiş gösterebilir. Ancak bu takipçilerin markanıza faydası olmaz. Bu durum kolaylıkla fark edilebilir.  hesabınız bloke olabilir, itibar kaybı yaşayabilirsiniz.
  2. Takibe takip yaparak takipçi sayısını arttırmak: Takipçi sayısını arttırmanın diğer bir yöntemi ise ergenler gibi takibe takip yapmak. 1 milyon kişi sizi takip eder, siz de 1 milyon kişiyi takip edersiniz. Bu tür hesaplar kurumsallıktan uzak bir görüntü oluşturur.
  3. Siyasi gündem ve halk arasında tartışmalı konularda paylaşım yapmak: Tartışmalı konularda taraf olmak ticari kayba neden olabilir, markanız için negatif bir algı oluşabilir. Markanın iştigal alanı dışına çıkmadan paylaşım yapmak kurumsal hesaplar için en doğru olandır.
  4. Marka kimliğine uygun olmayan paylaşımlar: Kedi videoları popüler olabilir ama sırf popüler olması kurumsal hesapların paylaşımı için uygun olmayabilir. Markanın kurumsal kimliği ve iletişim diline uygun paylaşımlar yapılmalıdır.
  5. Takipçilerden gelen soruları yanıtlamamak: Cool bir tavır sanatçılar için doğru olabilir ancak kurumların soruları cevaplamaması güven duygusunu zedeler.
  6. Takipçiler ile tartışmaya girmek: Takipçi tamamen haksız da olsa tartışmaya girmekten uzak durulmalı ve uygun bir ifade ile cevap verilmeli.
  7. Otomatik zaman ayarlı paylaşım yapmak: Kolaylık ve süreklilik için otomatik zaman ayarlı paylaşımlar tercih ediliyor ancak gündemde olağan dışı bir gelişme olabilir ve otomatik yapılan paylaşım tepki çekebilir.