Microsoft, Türk girişimciler tarafından kurulan Citus Data’yı satın aldığını açıkladı.

Umur Çubukçu, Özgün Ali Erdoğan ve Sumedh Pathak tarafından 2009 yılı sonunda kurulan ve 2010 yılında hizmet sunmaya başlayan yazılım şirketi Citus Data, bugüne kadar aralarında Gmail’in kurucularından Paul Buckheit’in de yer aldığı bir grup yatırımcıdan 13.2 milyon dolar yatırım aldı.

Açık kaynak kodlu ve SQL standartlarına uygun olarak ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL ile entegre çalışan Citus Data, geliştirdiği teknoloji sayesinde veritabanı işlemlerini kolaylaştırıyor. Citus Data kullanan işletmeler hem PostgreSQL’in avantajlarından yararlanıyor hem de dağıtık veritabanı kullanarak performans kaybı yaşamıyorlar.

Microsoft’un Blog sayfasında belirtildiği gibi Citus Data şu anda PostgreSQL kullanan Fortune 100 şirketlerinin veritabanı iş yüklerini azaltıp, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı işlem yapmalarını sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl GitHub’ı satın alan Microsoft, açık kaynak kodlu Citus Data ile birlikte kendi ekosistemini güçlendirmeyi sürdürüyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, Citus Data satın almasından sonra attığı tweet ile Citus Data ekibine hoş geldin demeyi ihmal etmedi.