Türkiye’deki 25’inci yılını kutlayan Microsoft Türkiye, üst düzey yöneticileri ve basın mensuplarının katılımıyla 21 Kasım Çarşamba günü İstanbul’da basın toplantısı düzenledi. “Türkiye geleceği bulutla yakalayacak” sloganıyla gerçekleşen toplantıda Microsoft Türkiye’nin teknoloji sektörüne yönelik hedeflerinin yanı sıra bulut teknolojilerinin Türkiye’de sektörlerin dönüşümüne sağladığı fayda ve fırsatlara vurgu yapıldı.

Değişim bulut bilişimle mümkün

Murat Kansu

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Bulut bilişim bugün düşük donanım maliyeti ve kullandıkça öde özelliği ile kurumlara önemli bir tasarruf imkânı sağlıyor. Her ölçekten kurum, bulut bilişim ile teknolojinin sunduğu fırsatlardan eşit oranda faydalanabiliyor. Bulut bilişim sadece maliyet avantajı sunmakla kalmıyor aynı zamanda en yenilikçi teknolojileri kullanarak, rekabet gücü kazandırıyor. Sınırsız depolama kapasitesi ve erişim kolaylığı ile birlikte bulut kullanıcılara en güncel güvenlik önlemleri ile korunan, güvenilir bir altyapı sunuyor. Buluta adapte olan şirketler geleceğe güvenle bakarken dijital dönüşümünü gerçekleştiremeyen şirketlerin tarih olduğuna şahit oluyoruz. Bu nedenle, birçok şirket bulut yatırımlarına ağırlık vermeye başladı ve sağladığı avantajlar sayesinde bulut pazarı dünyada hızla büyüyor. Türkiye de bulutun büyük potansiyel taşıdığı pazarlardan biri. IDC’nin bu yıl Microsoft Türkiye için hazırladığı bir rapora göre, Türkiye’de toplam IT harcamalarının 5 yılda 6,73 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Ülkemizde, 2017 yılında 113,89 milyon dolar olan bulut hizmetleri harcamaları ise 2022 yılında 266,07 milyon dolara çıkacak. Bulut bilişimin gücü ülke ekonomisine yayılınca daha akıllı üretim modellerine geçildiğini, tasarruf edildiğini, yerli yazılımların dünyaya daha kolay ihraç edildiğini görüyoruz. Türkiye birçok ekonomik dalgalanmayı yapısal reformlarla geride bıraktı ve ilerleme kaydetti. Bu reformlar sayesinde, kamu mali disiplini ve bankacılık sektöründe sermaye yeterliliği kriterlerinde ülke olarak ilerledik. Bugün ise Türkiye yeni bir yapısal dönüşüm sürecinin eşiğinde. Bu dönüşüm, gücünü bulut teknolojilerinden alacak” dedi.

130 bin yeni iş imkânı, 15 milyar dolar gelir bulutla gelecek

Bulut bilişim sayesinde Türkiye’deki şirketlerin dijital dönüşüme ve inovasyona odaklanacağının, bu sayede ekonomik güçlenmenin yaşanacağının altını çizen Kansu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulut teknolojilerinin kullanımına baktığımızda da dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 90’ı bulut kullanırken ülkemizde bu oran yüzde 56 civarında. Buluta yatırım yapan şirketler, gelecek 5 yıl içinde 15 milyar dolar net yeni gelir elde edebilecek. İstihdam açısından bakarsak, IDC araştırmasına göre 2022 yılında bulut bilişimle ilgili 130 bin yeni iş imkânı doğacak. Bu yeni iş imkânları sadece BT sektörüyle de sınırlı olmayacak. Pazarlama, satış, finans, yönetim, üretim ve hizmet alanlarında da bulut ekseninde yeni iş imkânları göreceğiz” dedi.

Türkiye’de bulutla güçlenen şirketler rekabette bir adım önde

Münir Kundakçı

Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ise Microsoft bulut bilişim çözümleriyle şirketlere çalışanların yetkilendirilmesi, müşteri ağlarını güçlendirmek, operasyon optimizasyonu ve ürünlerin dönüştürülmesi gibi faydalar sağladıklarının altını çizerek şunları belirtti: “Günümüzde akıllı cihazlar, akıllı bulutun olanaklarını kullanarak bireylerin yaşam kalitesini ve kurumların başarısını artırıyor. Örneğin, Pegasus Havayolları, bugün uçaklarda ikram edilen yiyecek miktarını Microsoft Azure bulut platformu üzerinden tahmin ederek birkaç milyon TL’lik tasarruf sağlıyor. Şirket bir yandan da, Power BI çözümümüzle uçağın doluluk oranından tükettiği yakıta ve zamanında kalkmasına kadar birçok bilgiyi anında değerlendirerek, anlık kararlar alınmasını sağlıyor. Perakende dünyasına birçok yeniliği getiren HOPİ ise 6 milyon üyesinin mağaza içi hareketlerini ve alışveriş davranışlarını nesnelerin interneti, yapay zekâ ve Azure teknolojileri ile değerlendiriyor. Bu sayede müşterilerine özel teklifler geliştirebiliyor. Süvari giyim markası ise Microsoft Bulut teknolojilerinin gücü ile büyük veriden öngörüye dayalı zeka üreten Getron Advisor çözümünü kullanıyor; her ürün kategorisi için mevsimsel talep desenine dayalı tahminler yapabiliyor. Connected Intelligent Powertrain System (CIPS) ile Ford Otosan müşterilerine daha iyi hizmet verecek ve yeni iş modelleri oluşturarak rakiplerinden ayrışacak. Bu çerçevede filo yönetimi ve sigorta şirketleri ile yeni iş ortaklıkları yaparken ürünlerini de geliştirecek. Microsoft veri işleme araçlarıyla desteklenen sistem sayesinde, sürücü güvenliği, sürüş tekniği, kaza olasılığı ve rota optimizasyonu gibi konularda anlık kararlar alınabilecek”.

Eğitim programlarıyla Türkiye’nin dijital geleceğine yatırım

Bulutla şekillenecek dijital geleceğe hazır olmak için eğitimin önemine vurgu yapan Kundakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz şirketleri yarına teknolojimizle hazırlarken, toplumuzu da eğitimlerimizle güçlendiriyoruz. Bir yandan yaşam boyu eğitim desteklerimizle onlara güç kazandırırken, diğer yandan da kadınlarımıza, engellilere, STK’lara ve girişimcilere özel çözümler ve destek programları ile arka çıkıyoruz. Böylece Türkiye’nin dijital geleceğinin yanında ekonomik geleceğine de yatırım yapmış oluyoruz. Şimdiye kadar 60.000 çocuğa kodlama, programlama ve dijital okur-yazarlık eğitimi verdik. Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor projesinde 19.000 çocuğu kodlamayla tanıştırdık. Kurduğumuz Cloud Society adlı bulut eğitim platformunda 110.000 üyemize sertifika verdik. Açık Akademi’de 280.000 kişi ücretsiz online yazılım eğitimi aldı. Microsoft Imagine Academy’de 280.000 eğitimciye mesleki eğitim verdik. 410’dan fazla STK’ya 170 milyon dolar karşılığı bağışta bulunduk. Eğitim konusunda ulusal ve uluslararası birçok iş birliğini hali hazırda sürdürüyoruz. Microsoft Türkiye olarak geleceğin teknolojilerine herkesi ortak eden adımlar atmaya devem edeceğiz.”