İşletmeniz yeni dünyaya hazır mı? Sunduğunuz müşteri deneyiminin merkezindeki ürün ve hizmetlerinizi gözden geçirdiniz mi?

İnsanlarla yakın iletişim ve nesnelere temas ile bulaşabilen Covid-19 virüsü ile birlikte hijyen ve sosyal mesafe kavramları her zamankinden daha önemli hale geldi. Markanız için bugüne kadar hız, kalite, fiyat, inovasyon gibi değer önerileriniz öne çıkmış olabilir. Artık hangi sektörde olursanız olun, değer önerileriniz içinde artık ilk iki sıraya hijyen ve sosyal mesafeyi koymanız kaçınılmaz.

Şimdi İşletmeniz adına aşağıdaki soruları cevaplayın:

Sunduğunuz ürün ve hizmetler hijyen koşullarını eksiksiz sağlıyor mu?

Müşteri temas noktalarında sosyal mesafeyi koruyabiliyor musunuz?

Her iki soruya cevabınız evet ise size yeni bir soru:

Müşterileriniz bunu biliyor ve size güveniyor mu?

Ürün ve hizmetlerinizi güncelleyin

İlk olarak müşteri yolculuk haritanızı gözden geçirin. Hijyen ve sosyal mesafe konuları açısından değişmesi gerekenleri belirleyin.

Belki bazı küçük güncellemeler işletmeniz için yeterli olabilir; hijyen belgeleri, personel eğitimleri, mağaza içi hijyen koşullarının sağlanması.

Belki köklü değişiklikler ile ürün ve hizmetlerinizi değiştirmenin vakti geldi. İşinizi tamamen online mecraya taşımak, ürün ve hizmetlerin şeklini değiştirmek, farklı teslimat seçenekleri sunmak gibi adımlarla kurumsal ezberlerinizi bozma vakti gelmiş olabilir. Büyük değişim için adım atabilmek için ürün ve hizmet odaklı düşünmeyi bırakıp müşteri odaklı düşünmeye başlayın.

Sosyal mesafe için yer açın

Müşteri temas noktalarında sosyal mesafenin korunması için şirket kurallarınızı belirleyin. Sosyal mesafeyi uzaktan destek, mağaza içi düzenlemeler ile sağlayabilirsiniz. Çalışan ve müşteriler arasındaki sosyal mesafenin korunması için fiziksel düzenlemeler yapın. Müşteriler arasındaki sosyal mesafeyi korumak için mağazaların içini yeniden düzenleyin.

Müşterilerinize sorun

Gerekli tüm adımları tamamladıktan sonra müşterilerinizi detaylı bir şekilde bilgilendirin. Alınan önlemleri kalıcı hale getirin ve müşteri deneyiminin bir parçası olmasını sağlayın. Bu süreçte yapılması gereken en önemli şey müşterilerinizden geri bildirim toplamak. Yaptığınız değişikliklerden haberdar olup olmadıklarını, ne düşündüklerini mutlaka öğrenin.

Sunduğunuz müşteri deneyimini düzenli olarak ölçümlemeye devam edin. Mutluluk ve NPS sonuçlarını önceki dönemlerle karşılaştırın.

Müşteri ve çalışan deneyimlerini yönetin

İşletmelerin, web sitesi, mobil uygulama, e-posta, kiosk, sms, kare kod kanalları üzerinden omni-channel bir yapıda geri bildirim toplamasını, mutluluk skoru ve NPS ölçümü yapmasını sağlayan Wiseback, sunduğu yönetim ekranları ile uçtan uca müşteri deneyimi yönetimine imkan sunuyor. Sektör bağımsız geliştirilen Wiseback çözümü her ölçekteki işletmenin kullanımına uygun bir yapıya sahip. Hemen ücretsiz kaydolun, müşteri ve çalışan deneyimlerini akıllıca yönetmeye başlayın.

Photo Credit: Freepik