Netflix, 2018 yılının 4’üncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Netflix normalde orijinal dizilerinin izlenme sayılarını açıklamazken bu çeyrekte bazı popüler dizilerin izlenme rakamlarını açıkladı. İzlenme rakamları açıklanan orijinal içerikler arasında arasında Betflix Türk Orijinal  ‘Hakan: Muhafız’ dizisi de yer aldı.

Dizinin 4 hafta içinde toplamda 10 milyon kişi tarafından izlendiği açıklandı. Dizinin kısa zamanda elde ettiği başarı sonrası Netflix’in sonraki sezonlara onay vermişti.

İzlenme rakamları  açıklanan diğer diziler ise şöyle: İspanyol Orijinal dizisi Elite 20 milyon, İngiliz Orijinal Bodyguard dizisi 10 milyon,  İtalyan Orijinal Baby dizisi de 10 milyonu aşan izlenme rakamına ulaştı. You isimli dizi 4 haftada 40 milyon izleyiciye ulaşırken geçen hafta yayınlanan İngiltere yapımı Sex Education‘ın da 4 hafta sonunda  40 milyon kişiye ulaşması bekleniyor. Netflix’in son dönemdeki en iddialı yapımı Bird Box‘ın ise dört haftada 80 milyondan fazla izleyiciye ulaştığı açıklandı. Netflix, içeriklerinin izlenme rakamını hesaplarken bir bölümün en az yüzde 70’inin izlenmesini esas alıyor.

2018 sonu itibarıyla Netflix’in toplam abone sayısı 140 milyona yaklaştı. Şirket 2018 yılının son çeyreğinde 5,6 milyon yeni abone kazandı.  Netflix’in bir yılda kazandığı yeni abone sayısı 22,9 milyon olarak açıklandı. Uluslararası kullanıcı sayısı 80,7 milyon, ücretsiz deneme aboneliği başlatan üye sayısı ise 7,1 milyon olarak açıklandı.

Hisseler düştü

2018 dördüncü çeyrek sonuçlarının açıklanmasından sonra şirketin hisselerinde düşüş görüldü. Gelir beklentisi 4.21 milyar dolar tahmin edilirken gerçekleşen 4.19 milyar dolar ile beklentilerin altında kaldı. Şirketin dördüncü çeyrekte yayına sunduğu orijinal içeriklerin maliyetleri de bilançoda karlılığın düşmesinde etkili oldu.