Doğuş Grubu, dijital yayıncılık alanındaki yatırımlarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde beta yayınına başlayan puhutv, Netflix’in en güçlü yerli rakibi olmaya aday görünüyor.

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte birçok sektörde olduğu gibi medyada da dijital dönüşüm tam gaz devam ediyor. Televizyon yayın çözünürlükleri SD’den HD’ye geçişini hızla sürdürürken HD’nin 4 katı çözünürlük sunan 4K yayınlar da hayatımıza girmeye başladı.

Doğuş Grubu, online yayıncılıkta ilk önemli yatırımını tvyo ile 2012 yılında yapmıştı. puhutv’nin yayına başlamasıyla birlikte tvyo servisinin kapatma kararı alan Doğuş Grubu sadece puhutv’ye odaklanacak. Dünyanın en büyük online televizyonu Netflix ise geçtimiz Eylül ayı içinde tamamen Türkçe olarak hizmet sunmaya başlamıştı.

Sadece yerli dizi ve filmler

puhutv, vizyonunu “En sevilen yerli dizi ve filmlerin online adresi olmak” olarak belirlemiş. Sadece yerli içeriklerin yer aldığı platformda yabancı film ve diziler yer almıyor.

Ben de yaklaşık bir haftadır web üzerinden ve telefonuma yüklediğim uygulama ile puhutv kullanıyorum. Son derece hızlı yüklenen içerikleri izlerken herhangi takılma sorunu yok. Videolarda en son kaldığınız yeri hatırlayan, seçimlerinize göre size önerilerde bulunan kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuluyor.

Uygulamalarda chromecast ve airplay desteğinin olmaması ise benim gördüğüm en önemli eksik. Gözüme çarpan diğer bir eksik ise mobil uygulamadaki player, videoyu mobile göre optimize etmeden yayınlıyor ve arka planda çok fazla veri tüketiyor. Malum ülkemizdeki adil kullanım kotası yüzünden kullanıcılar dertli.

10 bin saatlik içerik

Henüz beta sürecinde olmasına rağmen oldukça zengin bir arşiv oluşturulmuş. Doğuş Grubu kendi arşivleri dışında Türkiye’nin önde gelen yapım şirketleri ve televizyon kanalları ile anlaşmalar yaparak puhutv’de 10 bin saatten fazla lisanslı içeriğe yer vermiş.

Orijinal yapımlar

Netflix’den alışık olduğumuz orijinal içerik konseptini puhutv’de de göreceğiz. Puhutv, kendi yapımları ile izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 60 dakika ile sınırlanacak orijinal içerikler sadece puhutv’de yayınlanacak. Netflix, orijinal yapımlar için 2017 yılında 2 milyar dolarlık bir bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Şu anda test sürecinde olan puhutv tamamen ücretsiz olarak webden (www.puhutv.com), iOS ve Android telefon ve tabletlerden izlenebiliyor. Akıllı televizyon uygulamalarının ise önümüzdeki günlerde yayınlanacağı açıklandı.