Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı), sene başında CES 2018’de yeni güvenlik protokolü WPA3’ü duyurmuştu. Mobil çipset üreticisi Qualcomm, WPA3’ü mobil ve ağ altyapı portföyüne entegre edeceğini duyurdu.

Qualcomm’un yeni ürünleri Wi-Fi Alliance’ın üçüncü nesil güvenlik suiti Wi-Fi Korumalı Erişim’ini (WPA 3) destekleyecek. En son ve en güvenli protokol olarak kabul edilen WPA3, kullanıcı şifrelerine dayanıklı koruma ve hem genel hem de özel Wi-Fi ağlarında daha güçlü gizlilik sunuyor. Qualcomm Technologies, istemci cihazlar, WCN3998 ve IPQ807x AP platformu için geliştirilen ve yakın zamanda lanse edilen 2×2 802.11ax ile kullanıma hazır çözümün de dahil olduğu bu gelişmiş güvenlik özelliklerini uygulayacağını duyurdu.

Qualcomm Technologies Inc. Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Bağlantıdan Sorumlu Genel Müdür Rahul Patel, yaptığı açıklamada “Qualcomm Technologies’de özellikle güvenlik tehditleri ve saldırıların giderek daha da gelişmesiyle ağ ve cihazlardaki veri trafiğini en iyi şekilde koruyacak güvenlik standartlarını geliştirmek için Wi-Fi Alliance gibi sektörün temsilcileriyle yakın olarak çalışmaya çok önem veriyoruz. Wi-Fi bağlantılı ürünleri güvenlik saldırılarından korumak için şifreleme teknolojisinin son ürününü benimseyen Qualcomm Technologies, müşterilerine yalnızca sektörün en son teknolojisini piyasaya sürmelerine değil, aynı zamanda kullanılabilen en gelişmiş güvenlik standartlarının benimsemelerine de yardımcı oluyor” dedi.