Bazı Galaxy Samsung Note 7 cihazların şarj sırasında alev alması üzerine Samsung hatasını kabul etmiş ve Galaxy Note 7 üretimini durdurmuş ardında satılan tüm cihazları geri çağırarak değişim programını duyurmuştu.

Dünyada büyük yankı yaratan bu olay sonrası bazı havayolu şirketleri Galaxy Note 7 cihazların kapalı dahi olsa güvenlik gerekçesiyle uçağa alınamayacağını açıklamıştı.

Türk Havayolları da geçtiğimiz günlerde güvenlik gerekçesiyle Samsung Galaxy Note 7 ile uçağa binilmesini yasakladığını açıkladı. Bu olayın ardından Samsung tarafından havaalanlarında destek noktaları oluşturuldu.

Samsung Electronics Türkiye, havayolu ile seyahat etmeyi planlayan Galaxy Note7 kullanıcılara destek noktalarında yardımcı olacak. Destek noktaları ilk olarak İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes Havaalanları Dış Hatlar Terminallerinde faaliyete geçti.

Destek noktaları, ortaya çıkabilecek mağduriyeti gidermek amacıyla kuruldu. Samsung, bu destek noktalarını, Türkiye ile eş zamanlı olarak Güney Kore, Avustralya, ABD gibi uluslararası hava trafiği yoğun olan 15 ülkede açıldı.

Eğer uçakla seyahat etmeye hazırlanan Galaxy Note 7 sahibiyseniz bu son çağrıya kulak verin.

Destek noktalarına gelen kullanıcılar, Galaxy Note7 Değişim Programı dahilinde önceden duyurulan tüm haklara sahipler. Ayrıca, Samsung yetkilileri, kullanıcıların verilerini yeni telefonlara veya bir hafıza kartına aktarma konusunda da yardımcı olacaklar.

Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, “Galaxy Note7 sahibi kullanıcılarımızın cihazlarını değiştirmeleri için başlattığımız kapsamlı çalışmaları, havaalanlarını kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Havaalanlarında açmaya başladığımız destek noktaları, sadece Türk vatandaşlarına değil, ülkemizi ziyaret eden yabancı ülke vatandaşlarına da hizmet verecek. Böylece kullanıcılarımız mağduriyet yaşamadan ve güvenle planladıkları seyahatleri gerçekleştirebilecekler. Bu süreçte tüm kullanıcılarımızın göstermiş olduğu sabır ve anlayış için teşekkür ederiz” dedi.

Samsung, eski ve yeni seri ayrımı olmaksızın tüm Galaxy Note7 sahiplerinin cihazlarını kapatmalarını ve Değişim Programı’na katılmalarını önemle talep ediyor.

Bu olayda birçok kişi Samsung’un imajının ciddi şekilde zarar gördüğünü düşünüyor. Samsung, üçüncü çeyrek bilançosunda 6.9 milyar dolar olan gelir beklentisini 2.3 milyar dolar düşürerek 4.6 milyar dolara çektiğini açıkladı. Galaxy Note 7’nin Samsung’a 3 aylık zararı 2.3 milyar dolar gibi görünüyor. Tabii diğer çeyreklere de yansıması olacaktır bu zararın.

Ancak Samsung’un değişim programında gösterdiği çaba takdiri hak ediyor. Aynı olay diğer markaların başına gelse nasıl hareket ederlerdi?