Samsung’un akıllı saati Gear S3, 31 Ağustos’ta IFA öncesi Berlin’de gerçekleşen globol lansman ile duyurulmuştu. Gear S3 Türkiye lansmanı ise bugün İstanbul’da gerçekleşti. Samsung Gear S3, 2 Aralık itibariyle ülkemizde satışa sunulacak.

Samsung Gear S3, farklı yaşam tarzlarına uygun iki dikkat çekici versiyonda sunuluyor. Macera tutkunlarından ilham alan Gear S3 frontier, tasarım ve fonksiyonu harmanlayan dayanıklı tarzıyla güçlü bir dış görünüme sahip. Gear S3 classic ise ikonik saatlerde bulunan minimalist ve zarif tarzı yansıtıyor.

Daha büyük ekran

Gear S2 ile karşılaştırıldığında ekran büyüklüğünün 1,2 inçten 1,3 inçe çıktığını görüyoruz. Gear S2’de olduğu gibi Gear S3 de 360×360 çözünürlük değerine sahip Super Amoled ekran tercih edilmiş. Ekranın büyümesiyle birlikte piksel yoğunluğu 302’den 278 ppi’a düşmüş. Ekran çerçeve oranında da bir artış söz konusu, daha önceki modelde %52.6 olan oran Gear S3’te %48.1. Gear S2 kullanmış birisi olarak saati bileğime taktığımda ekrandaki büyümeyi çok rahat bir şekilde hissettim. Daha büyük ekranın kullanım avantajları tartışılmaz ancak kadın kullanıcılar ve ince bilekli erkek kullanıcılar kasanın büyük olmasını beğenmeyebilir. Ekran korumasında Corning Gorilla Glass SR+ tercih edilerek darbe ve çizilmelere karşı koruma en üst seviyeye çıkartılmış. Gear S3, sahip olduğu IP68 sertifikasıyla suya ve toza karşı dayanıklı.

gear-s3

Tasarım ve ebatlar

Gear S3’te saatin kasası 49 x 46 x 12.9 mm ölçülerine sahip. Classic model 59 gram, Frontier ise 63 gram ağırlığında. Ağırlığı karşılaştırdığımızda Gear S2’ye göre yaklaşık 20 gramlık bir artış söz konusu.

Ekran artık kararmıyor

Gear S3’ün yeni özellikleri arasında en çok dikkat çekeni Her zaman Açık (Always on Display) yer alıyor. Artık saatin ekranı kararmıyor ve saati her zaman gösteriyor. Ekranın sürekli açık olması pil tüketimini olumsuz etkiler mi sorusu akıllara geliyor. Samsung’un daha önce Galaxy S7 ve S7 Edge modellerinde kullandığı Alway on Display teknolojisi %1’den daha az pil tükettiği için pil tüketimine etkisi yok denecek kadar az.

Dahili GPS ile SOS

Dahili GPS’e sahip Gear S3 ile kullanıcılar, zor bir durum halinde telefonları ellerinin altında değilken bile aile üyelerine, arkadaşlarına veya yardım ekiplerine konum hakkında bilgi veren SOS mesajı gönderebiliyor ve konum takibi yapılmasına imkan sunuyor.

Telefon görüşmesi artık mümkün

Gear S3 üzerinde yer alan dahili hoparlör sayesinde artık bluetooth kulaklık olmadan direkt saat üzerinden telefon görüşmesi yapmak mümkün.

Pil Ömrü uzuyor

Gear S2’de 250 mAh olan pil değeri 380 mAh’e çıkartılmış. Daha önce 1-1,5 gün kullanım sunan Gear S2 ile karşılaştırıldığında Gear S3, 3-4 güne varan kullanım süresi vadediyor. Always on Display sayesinde ekranın pil tüketimi de optimize edilmiş.

2 model tek fiyat

Samsung Gear S3, Classic ve Frontier modelleri için 1299 TL tavsiye edilen satış fiyatıyla 2 Aralık itibarıyla satışa sunulacak.

Samsung Gear S3 lansmanında Samsung Electronics Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, giyilebilir teknoloji ve akıllı saat pazarı hakkında bilgiler verdi.

img_5203

img_5206

Tansu Yeğen, “Samsung olarak, akıllı saat pazarını yeniden şekillendirecek bir ürünü tanıtıyoruz. Gear S3, teknolojik özellikleriyle tüketicilerin günlük yaşamını kolaylaştırıyor. Tasarımıyla da tüketicilere kolunda zevkle taşıyabilecekleri gerçek bir saat sunuyor” dedi. Türkiye’deki kullanıcıların bir önceki model olan Gear S2’yi çok sevdiklerinin altını çizen Yeğen, “Yeni Gear S3 ile tüketicilere, vazgeçmek istemeyecekleri saat deneyimini yaşatacağız” diyerek sözlerini tamamladı.