Dünyanın en popüler sporu futbol ve spor kulüpleri bu sporda en iyi takıma sahip olmak için kıran kırana bir yarış içindeler. Rekabet bu kadar fazlayken ve transfer bedelleri bu kadar yüksekken en doğru oyuncuyu seçebilmek o kadar da kolay değil. Üstelik takıma iyi bir oyuncu katabilmek de başarı için yeterli olmuyor, bir takım olarak başarıya ulaşmak için her oyuncunun performansının ve yeteneklerinin doğru analiz edilmesi ve sahada doğru konumlandırılması gerekiyor. Bu oldukça zaman alan ve maliyetli bir süreç, ancak SAS gibi yapay zeka destekli analitik çözümler sunan şirketler sayesinde artık daha etkili ve kolay şekilde bu süreci yönetmek, riskleri analiz ederek doğru taktikler geliştirmek mümkün hale geldi.

SAS çözümlerini kullanan Hollandalı spor analitik şirketi SciSports, geliştirdiği gerçek zamanlı takip sistemiyle dünyanın önde gelen liglerinde yer alan güçlü kulüplere oyuncu seçiminde ve oyunun geliştirilmesinde önemli katkılar sunuyor. SciSports’un geliştirdiği SciSkill Endeksi dünyadaki her profesyonel futbolcuyu tek bir evrensel endekste değerlendiriyor. Şirket, her hafta 244 ligde 2.000’den fazla maçı SciSkill teknolojisi ile analiz ediyor, 90.000’den fazla oyuncunun kalitesini, yeteneğini ve değerini hesaplamak için makine öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Bu, kulüplerin yeteneklerini bulmalarına, belirli bir profile uyan oyuncuları aramalarına ve rakiplerini analiz etmelerine yardımcı oluyor. Üstelik, sadece topu süren oyuncuyu değil, tüm oyunu analiz eden SciSports, otomatik olarak 3D veri üreten gerçek zamanlı izleme teknolojisi BallJames sayesinde stadyum etrafına yerleştirilen on dört kamerayla sahadaki her hareketi kaydediyor. Bu yolla elde edilen detaylı veriler; hayranların oyunu sanal gerçeklik kullanarak her açıdan tecrübe etmelerinde, spor bahislerinde ve fantezi sporlarında olmak üzere pek çok şekilde kullanılabiliyor. Tüm bu verilerin analizinde SAS çözümleri çok önemli bir yer tutuyor.

“Başarılı kulüpler yükselen yıldızları tespit etmek için gelişmiş analitik kullanıyorlar”

“Amacımız gerçek zamanlı veri analitiğini dünyadaki milyarlarca futbol taraftarına sunabilmek. SAS ile iş birliği yaparak bunu mümkün hale getirdik.” diyen SciSports Kurucusu ve Inovasyondan Sorumlu Başkanı Giels Brouwer, bunda SAS platformunun çok yönlülüğünün de önemli bir faktör olduğunu ifade ediyor. 8 basamaklı figürlerin yer aldığı sözleşmelerin çağında, oyuncu seçimlerinin takımlar için daha da önemli hale geldiğine değinen Brouwer, “En iyi takıma sahip olmak için birkaç iyi transfer yapmak yetmiyor, liglerde üst sıralara çıkmak için en iyi oyuncu kombinasyonuna sahip olmak gerekiyor. Oyuncu seçimi için on yıllardır, izciler ve takım koçları gözlem, ilkel veriler ve sezgiyi kullandılar, ancak günümüzde başarılı kulüpler yükselen yıldızları ve düşük değerli oyuncuları tespit etmek için artık gelişmiş analitik kullanıyorlar.” diye konuştu.