Elektrikli otomobillerin ve sürücüsüz sürüş teknolojilerinin güvenilirliği tartışmaları yeniden alevlendi.

Otomotiv sektöründe taşları yerinden oynatan elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve ulaşım alanındaki yenilikçi yaklaşımıyla taksilerin tahtını sallayan Uber. Bu iki markanın ortak özelliği teknoloji dünyasının kalbi kabul edilen Silikon Vadisi’nde doğup tüm dünyaya yayılmaları.

Tesla yüzde yüz elektrikli ve otonom sürüş yeteneğine sahip otomobiller üretirken, Uber ise sürücüsüz araçlarla hizmet sunabilmek için test sürüşleri gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan iki talihsiz olay ile Tesla ve Uber ciddi anlamda itibar kaybetti.

Uber’in otonom aracı yayayı ezdi

Uber’ın sürücüsüz araçlarından birisi ABD’nin Arizona eyaletinin Tempe kentinde ölümlü bir trafik kazasına karıştı. 18 Mart’ta Uber aracı bisikletiyle yolun karşısına geçmeye çalışan 49 yaşındaki Elaine Herzberg’e çarparak ölümüne neden oldu. Kaza anında ait araç içi kamera görüntüleri yayınlandı. Araç otonom sürüş modunda iken sürücünün yola bakmadığı, yaya geçidini kullanmadan karşıya geçen yayanın ise karanlıkta bir anda aracın önüne çıktığı görülüyor.

Sürücüsüz araç testleri yasaklandı

Kaza sonrası Arizona eyaletinde Uber’in tüm sürücüsüz araç operasyonları yasaklandı. Uber ise “Soruşturmalara elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya devam edeceğiz ve diyalog kanallarını açık tutacağız.” açıklamasında bulundu. Bu talihsiz kaza sonrası Uber Kaliforniya eyaletindeki sürücüsüz araç iznini yenilememe kararı aldı.

Tesla alev aldı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Highway 101 otoyolunda meydana gelen kazada Tesla Model X alev aldı. Aracın sürücüsünün bir anda direksiyon hakimiyetini kaybedip bariyerlere çarpmasıyla meydana gelen kaza sonrası aracın alev almasına pillerin neden olduğu tahmin ediliyor. Aracın 38 yaşındaki sürücüsü ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

123 bin aracı geri çağırdı

Tesla, hidrolik direksiyondaki bir hata nedeniyle Nisan 2016 öncesi üretilen 123 bin Tesla Model S aracı geri çağırdı. Şirket daha önce de 140 binden fazla aracını geri çağırmıştı.

Piyasa değeri iki günde eridi

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinin sollayıp piyasa değerini katlayan Tesla’da rüzgar bir anda tersine döndü. Ölümlü kaza sonrası Tesla hisseleri düşmeye başladı. İki günün sonunda şirketin piyasa değeri son bir yılın en düşük seviyesine kadar indi.

İlk kaza değil

7 Mayıs 2016 tarihinde ABD’nin Florida eyaletinde Tesla Model S, otonom sürüş modunda seyrederken önündeki tırın dorsesini algılayamayıp çarpmış ve sürücüsü 40 yaşındaki Joshua Brown’un ölümüne neden olmuştu.

Sürücüsüz ve elektrikli araçlar ne kadar güvenilir?

Sürücüsüz araçlardaki sensörler insan gözünden katbekat hassas ve kör noktaya izin vermeyecek kadar geniş bir görüş açısına sahip. Sensörlerin arıza yapmadığı sürece en keskin göze sahip sürücüden bile daha güvenilir olduğu söylense de sensörler de hata yapıyor ve otonom sürüş yüzde yüz güvenilir değil.

Lityum iyon pillerdeki tehlike

Elektrikli araçlara güç sağlayan piller ile cep telefonlarında kullanılan piller birebir aynı. Lityum iyon olan pillerin tek farkı ise kapasiteleri. Küçük alanda oldukça yüksek kapasitede enerji depolayabilen lityum iyon pillerin en büyük tehlikesi ise aşırı ısınmaya ve sert darbelere maruz kaldığında alev alma riski taşıması.

Elektrikli araçlarda genellikle aracın alt yüzeyine yayılarak yerleştirilen pillerin sürtünme ve çarpmalarda alev alma riski var.

Bir hafta içinde Tesla ve Uber’in karıştığı talihsiz kazalar tesadüf mü bilinmez ama otonom ve elektrikli otomobiller için sıkıntılı günler başladı.

Bu yazının bir kısmı 1 Nisan 2018 tarihinde Vatan Gazetesi’nde yayımlanmıştır.

Vatan Gazetesi 1 Nisan 2018 tarihli yazı