TomTom, park yeri bulmakta zorluk çeken sürücüler için yeni Yol-Üstü Park Hizmeti’ni sunmaya hazırlanıyor. Bu hizmet başlangıçta Avrupa’nın 25 şehrinde sunulacak ve ardından bölgesel olarak yayılacak. TomTom Yol-Üstü Park Hizmeti, TomTom’un müşterilerine halihazırda sunduğu mevcut Kapalı-Alanlar (otopark alanları, garajlar) Park Hizmeti’ni tamamlayacak.

TomTom, müşterilerinin günün hangi saatlerinde ve nerede park alanları aradığını geniş GPS datalarını kullanarak belirliyor. Bu bilgiyle TomTom müşterilerine cadde üzerinde park yeri bulabilme olasılığını ortalama arama zamanını da belirterek sunuyor. TomTom park deneyimini geliştirmek üzere ileride ücret ve yasak bilgilerini de ekleyecek.

TomTom Trafik ve Seyahat Bilgisi Başkanı Ralf-Peter Schäfer konuyla ilgili şunları söyledi: “TomTom Yol-Üzeri Park hizmeti sürücülere park etme konusunda bir rahatlık getirerek streslerini azaltıyor ve zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlıyor. Hizmet aynı zamanda şehirlerdeki trafik sıkışıklığını da azaltarak CO2 emisyonunu düşürüyor ve kentsel mobiliteyi geliştirecek cadde parkı yatırımının yönetimini kolaylaştırıyor.’’

İstanbul maalesef ilk 25 şehir arasında yok

Hizmetin ilk etapta sunulacağı şehirler arasında İstanbul maalesef yer almıyor. Hizmetin sunulacağı ilk 25 şehir; Brüksel, Kopenhag, Marsilya, Paris, Berlin, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Münih, Stuttgart, Milano, Roma, Torino, Amsterdam, Rotterdam, Oslo, Moskova, Barselona, Madrid, Valencia, Göteborg, Stockholm, Birmingham, Londra olarak duyuruldu.

TomTom’un Yol-Üzeri Park Hizmetleri Paris Otomobil Fuarı‘nda Salon 3, Stand 104 TomTom alanında sergilenecek.